Jak uzyskać dostęp do ZIP za pomocą Profilu Zaufanego?

Jak uzyskać dostęp do ZIP

Zintegrowany Informator Pacjenta tzw ZIP to ogólnopolski serwis umożliwiający dostęp do informacji o swoim leczeniu i finansowaniu oraz danych medycznych (m.in. recepty refundowane, deklaracja wyboru lekarza i pielęgniarki, uzdrowiska).

Zintegrowany Informator Pacjenta pozwala nam sprawdzić nasze dane, które są gromadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia od 2008 roku.

O ZIP było już słychać dawno, a otrzymać go można było na 2 sposoby: osobiście w NFZ i za pomocą podpisu elektronicznego. Od 2018 roku weszła zmiana i ZIP można otrzymać korzystając z Profilu Zaufanego. Cała procedura otrzymania dostępu do ZIP poszła nam szybko i sprawnie, szczegółowy opis poniżej.

 

Jak uzyskać dostęp do ZIP za pomocą Profilu Zaufanego?

Aby uzyskać dostęp należy się wejść na stronę zip.nfz.gov.pl i wybrać opcję nie mam konta w ZIP – zarejestruj się. Przechodzimy do formularza rejestracyjnego i podajemy nasze dane osobowe. Po uzupełnieniu naszych danych, pojawia się podsumowanie danych osobowych oraz oświadczenie pacjenta tzw. potwierdzenie, ze nasze dane są zgodne z prawdą (należy to zaakceptować)  i wybrać sposób w jaki chce się otrzymać dane do logowania do systemu ZIP – wybieramy Profil Zaufany.

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) oświadczenie i Profil Zaufany

 

Automatycznie zostajemy przekierowani do strony z Profilem Zaufanym, logujemy się, pojawiają się nasze dane i podgląd naszego wniosku do ZIP.

wniosek do ZIP

 

Podpisujemy dokument za pomocą Profilu Zaufanego (otrzymujemy SMS kod na telefon). Po potwierdzeniu danych zostaliśmy ponownie nieprzekierowani do ZIP – i pojawił się komunikat, że wniosek został poprawnie podpisany Profilem Zaufanym.

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) - wniosek podpisany Profilem Zaufanym

 

Zatwierdzamy ten wniosek i mamy podsumowanie naszego wniosku tj. nasze dane osobowe, oświadczenie pacjenta – oczywiście do zaakceptowania oraz wybór sposobu logowania. Mamy 2 sposoby logowania: poprzez Profil Zaufany lub przez login i hasło (login automatycznie narzucony, hasło do zmiany).

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) - wybór sposobu logowania

 

Po zatwierdzeniu wniosku, otrzymujesz dostęp do logowania się do ZIP.

Pełny dostęp do naszych danych uzyskamy po synchronizowaniu danych ZIP. Przewidywany czas oczekiwania około 48 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *