zastosowanie profilu zaufanego

Jak sami zauważyliście na portalach rządowych pojawia się coraz większe ilości spraw jakie można załatwić online. Aby ułatwić Wam korzystanie z tych portali pokażemy w czytelny sposób jak można z nich korzystać oraz praktyczne zastosowanie profilu zaufanego jak i podpisu elektronicznego.

 

Przykłady platform rządowych, z których warto korzystać:

ePUAP

platforma ePUAP umożliwia komunikację z różnymi urzędami, instytucjami, jednostkami administracji publicznej. Możesz tu załatwić wiele spraw np. złożyć wniosek: o dowód osobisty dla dziecka, o kartę EKUZ, napisać pismo ogólne. W większości są przygotowane gotowe wnioski.
 

OBYWATEL

platforma OBYWATEL.GOV.PL udostępnia informacja nt. usług publicznych. Znajdziesz tu wzory pism, z dokładnym wyjaśnieniem jakie załączniki są wymagane, formaty zdjęć. Dostępne są też wnioski online np: sprawdzenie punktów karnych, Twoje dane w rejestrze PESEL, złożyć wniosek o dowód osobisty.

ZUS

platforma PUE ZUS przedstawia informacje o Twoich ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach w ZUS. Korzystając z PUE ZUS masz pewność poprawności danych w przesłanych dokumentach.

BIZNES

platforma BIZNES.GOV.PL to serwis informacyjny dla przedsiębiorcy. Znajdziesz tu odpowiedzi na nurtujące pytania, cenne wskazówki oraz kalendarium z wymaganymi datami uregulowania zobowiązań wobec państwa. 

CEIDG

prowadzisz działalność gospodarczą, zamierzasz ją dopiero otworzyć lub zamknąć? Za pomocą portalu CEIDG możesz o każdej porze dnia dokonać zmian, wystarczy posiadać profil zaufany lub podpis elektroniczny kwalifikowany.

URZĄD PRACY

platforma PRACA.GOV.PL pozwoli na zgłoszenie ofert pracy, stażu i praktyk, dokonać wpisu do rejestrów. Umożliwia zarejestrować się jako bezrobotny lub poszukujący pracę (wymagane są skany/zdjęcia dokumentów).

Zastanawiasz się jak zacząć swoją przygodę z Profilem Zaufanym?  W dziale porady, znajdziesz listę ciekawych artykułów, które w obrazowy sposób pokazują jak wypełnić dany wniosek.