Profil Zaufany – który sposób logowania wybrać?

Profil Zaufany- który sposob logowania wybrac

Dostępnych jest kilka sposobów logowania do Profilu Zaufanego. Najbardziej znane opcje to: logowanie za pomocą loginu i hasła (wizyta w punkcie potwierdzającym) oraz za pomocą bankowości elektronicznej (dostępne tylko dla wybranych banków).

Każdy sposób logowania spełnia tę samą funkcję – umożliwia załatwianie spraw urzędowych online.

Jednak jakie są zalety i minusy danego rozwiązania?

Logowanie za pomocą hasła – wizyta w puncie potwierdzający profil

Minusy:

 1. Aby otrzymać profil należy złożyć wniosek online. A następnie zgłosić się do punktu potwierdzającego w celu potwierdzenia tożsamości. Na potwierdzenie swojej tożsamości mamy 14 dni.

Plusy:

 1. Logujemy się na podstawie loginu i hasła, które sami sobie ustaliliśmy.
 2. Możemy zalogować się w każdym miejscu nie stresując się, że musimy logować się do swojego banku. Duże udogodnienie w sytuacjach awaryjnych gdzie szybko musimy sprawdzić np jakie mieliśmy podane recepty. Przykład: podczas zgłoszenie się do szpitala trzeba było podać jakie ostatnio brało się lekarstwa, korzystając z profil zaufany szybko weszłam na pacjent.gov.pl i byłam w stanie podać nazwy lekarstw. Gdybym miała profil z bankowości musiała bym logować się do banku, otrzymać 2 SMS kody i dopiero wtedy mogłabym się  zalogować się do portalu pacjent.gov.pl
 3. W sytuacji kiedy zapomnimy hasła lub loginu możemy zawsze je odzyskać pod warunkiem, że pamiętamy maila jaki został podany we wniosku.
 4. Wybieramy się do urzędu tylko raz. Profil jest ważny jest 3 lata, jednak sami możemy go przedłużyć drogą online.

Logowanie za pomocą bankowości elektronicznej

Minusy:

 1. Logujemy się do profilu zawsze tak samo jak do bankowości.
 2.  Nasz profil powiązany jest z kontem w banku. Jest to szczególnie uciążliwe kiedy korzystamy z niego non stop np. podczas szkolenia i za każdym razem musimy logować się do bankowości.
 3. Należy bacznie zwracać uwagę na bezpieczeństwo tzn. z jakiej przeglądarki korzystamy i z jakiego komputera (system Windows, antywirus)

Plusy:

 1. Logujemy się do profilu zawsze tak samo jak do bankowości – nie musimy pamiętać nowego hasła.
 2. Dostęp do profilu mamy od ręki bez żadnego biegania po urzędzie.

 

Przedstawiłam Wam w kilku słowach zalety oraz minusy danego rozwiązania, jednak to od Was zależy z jakiej opcji skorzystacie. Ja od lat mam profil potwierdzony w punkcie i nie wyobrażam sobie połączenie profilu z moim kontem w banku.

2 komentarze do „Profil Zaufany – który sposób logowania wybrać?

 1. Logowanie przez bankowość ma jeszcze jedną wadę – nie na wszystkie usługi można tą drogą zalogować się. Niektóre banki nie obsługują PUE. Ponadto model logowania przez bankowość ma wadę techniczną polegającą na tym, że w rzadkich przypadkach inny klient banku może uzyskać dostęp do naszego profilu.

  Profil zaufany można także potwierdzić za pomocą podpisu elektronicznego.

Możliwość komentowania została wyłączona.