Dobry Start – jak wypełnić wniosek o wyprawkę (300 plus)

300 plus wyprawka- jak złożyć eWniosek o wyprawkę dla dziecka?

Osoba, która chce złożyć eWniosek o wyprawkę dla dziecka (300 plus) potrzebuje: Profil Zaufany i konto na portalu empatia (strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dedykowana do składania wniosków). Wniosek o 300  plus można wypełniać elektronicznie od 1 lipca 2018 lub tradycyjnie papierowo od 1 sierpnia. My pokażemy jak złożyć taki wniosek za pomocą Profilu Zaufanego (dla osób, które nie mają profilu zapraszamy do artykułu jak uzyskać Profil Zaufany)

Krok po kroku jak wypełnić eWniosek o 300 plus

Zaczynamy od wejścia na stronę www.empatia.mpips.gov.pl

Następnie wchodzimy w eWnioski i wybieramy Logowanie/Zakładanie konta

 

Wybieramy zakładkę Logowanie/ Zakładanie konta

 

Pamiętajmy, że przed pierwszym logowanie do portalu empatia konieczne jest założenie konta (tzw rejestracja konta). Bez założenia konta nie będziemy mogli podpisać i wysłać żadnego eWniosku!

 

Wybieramy rejestrację za pomocą Profilu Zaufanego i zostajemy przekierowani na stronę PZ. Logujemy się i podpisujemy dokument za pomocą Profilu Zaufanego.

 

Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego pojawia nam się formularz rejestracyjny konta. Część naszych danych tj: imię, nazwisko, pesel została zaciągnięta z Profilu Zaufanego, pozostałe dane należy uzupełnić. Warto wiedzieć, że przy adresie zamieszkania tj. gmina, miejscowość, ulica – te dane wybieramy z rozwijanej listy.

 

Po uzupełnieniu danych rejestracyjnych akceptujemy regulamin, wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych i klikamy zatwierdź. Nasze konto zostało utworzone, należny jednak pamiętać, że na podany adres mailowy został wysłany link, w celu weryfikacji poprawności konta!

 

Po założeniu konta możemy wejść na eWnioski i wybrać wniosek jaki chcemy złożyć →  Świadczenie Dobry Start (wyprawka dla dziecka). 

Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku pojawi nam się komunikat z informacją jakie dokumenty potrzebujemy do prawidłowego wypełnienia wniosku.

 

Zaczynamy – pierwszym krokiem jest wybór urzędu / instytucji, do której składasz wniosek.

 

Następnie sprawdzamy i uzupełniamy swoje dane. W tym miejscu  podajemy numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacone 300 plus.

 

Uzupełniamy wniosek o dane dzieci.  Jeśli wcześniej uzupełniliśmy skład rodziny to dzieci wybieramy z listy, jeśli nie to podajemy dane dzieci, na które składamy wniosek. Wypełniamy oświadczenie czy dziecko, będzie uczęszczało do szkoły w roku szkolnym 2018/2019 i wybieramy szkołę do której będzie chodzić. Tu jest trochę zamieszania, gdyż nie podajemy nazwy szkoły, należy podać dokładny adres szkoły i wybieramy rodzaj szkoły: podstawowa, ponadpodstawowa, byłe gimnazjum, itd.

 

Po uzupełnieniu danych przechodzimy do podsumowania wprowadzonych danych. Sprawdzamy ich poprawność. Na dole dokumentu klikamy w UTWÓRZ DOKUMENT.

 

Pojawia nam się nasz wniosek – mamy tu informację do jakiego urzędu / instytucji składamy wniosek.

 

Na dole naszego wniosku mamy możliwość wysłania wniosku lub jego przeglądnięcia.

 

Wybieramy WYŚLIJ i pojawi nam się opcja wyboru, jak chcemy podpisać nasz wniosek: podpis ePUAP tj Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. Wybieramy podpis ePUAP i podpisujemy dokument Profilem Zaufanym.

 

Po prawidłowym podpisaniu dokumentu mamy informację:

 

Szczegółowe informacje na temat świadczenia Dobry Star czyli wyprawka uzyskamy na stronie obywatel.gov.pl