Jak złożyć internetowy wniosek o dowód osobisty dla dziecka

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka przez internet za pomocą Profilu Zaufanego

Okres wakacji to czas wyjazdu i nagłego zapotrzebowania na dowód osobisty dla dziecka. Ale jak tu złożyć wniosek, gdy nie mamy czasu na stanie w kolejce w urzędzie, gdy zostało nam tylko 1 zdjęcie dziecka, którego nie chcemy się pozbywać, a nie mamy ochoty na wizytę u fotografa?

Na pomoc przychodzi nam platforma ePUAP, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o dowód, bez wychodzenia z domu i z pracy. Wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego, informację jak uzyskać Profil, opisałam tutaj.

Instrukcja jak uzyskać dowód osobisty dla dziecka:

Logujemy się na platformę ePUAP. Po zalogowaniu pojawia nam się komunikat.

„Kończy Ci się ważność dowodu osobistego? – złóż wniosek teraz.”

Klikamy na ten komunikat i zostajemy przekierowani na portal obywatel.gov.pl, gdzie automatycznie zobaczymy gotowy wniosek – pojawiają się dane z naszego dowodu osobistego.

sprawdź poprawność danych

 

Ponieważ potrzebny jest nam wniosek o dowód dla naszego dziecka, musimy przejść do innego formularza.

przekierowanie do innego formularza

 

Pojawi się komunikat czy na pewno chcesz opuścić tą stronę. Potwierdzamy i zostajemy przekierowani ponownie na stronę portalu ePUAP. Pojawia się nowy wniosek – Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego z danymi do korekty. Klikamy Załatw sprawę.

epuap -Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego z danymi do korekty - załatw sprawę

 

Zostajemy przekierowani do właściwego wniosku i możemy zacząć go wypełniać. Wniosek składa się z kilku części – teraz dokładnie opiszę jak je wypełnić.

ADRESAT
Tutaj należy wskazać urząd, do jakiego chcemy zgłosić się po odbiór wniosku. Wybieramy urząd/gminę z listy i pomimo, że nasz urząd podświetla się na niebiesko, to nie został jeszcze wybrany jako adresat naszego wniosku.

adresat

 

Musimy kliknąć Zaadresuj! Pojawi nam się informacja do kogo dokument został zaadresowany.

dokładne pokazanie jak ma być zaadresowany dokument

 

DANE OSOBY, DLA KTÓREJ DOWÓD ZOSTANIE WYDANY

Podajemy dane naszego dziecka.

DANE KONTAKTOWE OSOBY SKŁADAJĄCEJ WNIOSEK
Podajemy nasze dane. W adresie elektronicznym korzystamy ze wskazówki na dokumencie ⇒ „/Twój_login/skrytka” – należy napisać we wskazanym formacie, np. „/jkowalski/skrytka”.

ZAŁĄCZNIKI
Dodajemy je poprzez kliknięcie na zielony znak plusa. Do wniosku dołączamy plik zawierający zdjęcie o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości maksymalnie 2,5 MB. Ja korzystam z darmowej aplikacji  REZISER, która w łatwy sposób dostosowała zdjęcie do wymagań ePUAP’u.

Ważne:
Należy dołączyć aktualne zdjęcie. Będąc u fotografa możemy poprosić o elektroniczną wersję zdjęcia. Takie zdjęcie możemy otrzymać np. na maila.

POWÓD UBIEGANIA SIĘ O WYDANIE DOWODU
Zaznaczmy powód ubiegania się o dowód osobisty.

DANE RODZICA, OPIEKUNA PRAWNEGO LUB KURATORA, JEŚLI SKŁADA WNIOSEK O DOWÓD W IMIENIU DZIECKA LUB PODOPIECZNEGO
Podajemy swoje dane osobowe.

Nasz wniosek został wypełniony, następnie klikamy DALEJ. Zostajemy przekierowani do podglądu wniosku – wygląda on tak samo jak wniosek papierowy. Sprawdzamy dane, jeżeli wszystko się zgadza, klikamy PODPISZ. Pojawia się okienko Podpisywania dokumentu wybieramy Podpisz Profilem Zaufanym.

Podpisywanie profilem zaufanym

Po kliknięciu Podpisz Profilem Zaufanym na nasz telefon komórkowy przyjdzie SMS kod. Wpisujemy SMS kod w okienko i nasz wniosek zostaje podpisany i wysłany. Po wysłaniu wniosku powinniśmy otrzymać potwierdzenie wysłania wniosku. Ja otrzymałam UPP – Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia, więcej informacji nt UPP, UPO i UPD znajdziesz tutaj.

WAŻNE:

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Na platformie obywatel.gov. pl znajdziesz szczegółowe informacje jak uzyskać dowód osobisty dla dziecka ⇒ kliknij tutaj.

Z mojego doświadczenia:

wniosek o dowód dla dziecka składałam w maju i na odbiór czekałam 5 dni roboczych. Na skrzynkę odbiorczą ePUAP otrzymałam korespondencję z Miastem, gdzie dostałam potwierdzenie złożenia wniosku i numer. Na platformie obywatel.gov.pl mogłam sprawdzić czy dowód dla mojego dziecka jest gotowy do odbioru ⇒ sprawdź tutaj.