Podpis elektroniczny kwalifikowany ma uniwersalne zastosowanie.
Oznacza to, że z takiego podpisu możemy korzystać zarówno przy podpisywaniu dokumentów w postaci plików (np. Word, Excel, PDF) jak i na platformach administracji publicznej (np. ePUAP, CEIDG, e-Deklaracje). Wszystkie dokumenty podpisane podpisem elektronicznym kwalifikowanym mają MOC PRAWNĄ.
Podpis elektroniczny kwalifikowany ma skutek prawny równoważny podpisowi własnoręcznemu.
Podpis elektroniczny kwalifikowany można zakupić u kwalifikowanych dostawców usług zaufania. Cena zależy czy podpis ważny jest rok czy 2 lata, czy jest to pierwszy zakup czy odnowienie. Pierwszy zakup podpisu elektronicznego kwalifikowanego jest droższy niż jego późniejsze odnowienie. Związane jest to z zakupem karty, certyfikatu kwalifikowanego, czytnikiem kart i odpowiednią aplikacją, służącą do składania podpisów.
Podpis elektroniczny działa na podstawie Rozporządzenia eIDAS.
Rozporządzenie eIDAS obowiązuje na terenie całej Uni Europejskiej. Oznacza to, że posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny honorowany jest we wszystkich państwach członkowskich UE (artykuł art. 25 ust. 3 Rozporządzenia eIDAS).
Podpis elektroniczny niekwalifikowany nie ma mocy prawnej.
Podpis elektroniczny niekwalifikowany służy do szyfrowania informacji, zabezpieczenia poczty mailowej, autoryzacji urządzeń sieciowych i zestawienia bezpiecznych połączeń. W przypadku podpisu elektronicznego niekwalifikowanego ( tzw. zwykłego) Rozporządzenie eIDAS nie narzuca wymagań co do sposobu generowania i przechowywania klucza prywatnego czyli może być wygenerowany w pliku lub na karcie.